netopýr černý — Barbastella barbastellus

Vespertilionidae - netopýrovití

Popis: menší druh netopýra s krátkými boltci, které jsou nad čelem srostlé. Přední část obličeje tak připomíná obličej mopse. Jeho předloklí měří od 36 do 42 mm, ucho 13 až 17 mm a váha je do 14 g. Srst má nepatrný stříbřitý nádech, většinou je tmavohnědá nebo hnědočerná, na břiše světlejší. Uši a letové blány jsou hnědočerné.Tragus má dlouhý, rovný a zašpičatělý.

Poznávací znaky: boltce do 20 mm, srst černohnědě až černě zbarvena, boltce jsou na čele spojeny nízkou kožní řasou. Čenich bez blanitých výrůstků, v ušním boltci je blanité víčko tzv. tragus.

Rozšíření: střední a jižní Evropa severně se vyskytuje nejdále ve Skandinávii.  V ČR nejpočetnější druh netopýra.

Výskyt: hlavně v zimovištích, jeden z nejčastěji sčítaných netopýrů při zimním sčítání. Nejhojněji se vyskytuje v lesních oblastech kde loví potravu.

Výskyt na Karlovarsku: poměrně hojný druh.

Způsob života: v létě se ukrývá ve škvírách budov, pod kůrou stromů, ve štěrbinách skal apod. V zimovištích se objevuje poměrně pozdě a to v průběhu prosince a brzy jej opouští někdy už v březnu. Přezimuje při teplotě od 0 do 5 C. 

 

Ochrana: ohrožen, podle zákona o ochraně přírody a krajiny a jeho prováděcí vyhlášky patří mezi chráněné druhy v kategorii kriticky ohrožený druh. 

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje