motýlice obecná — Calopteryx virgo

Calopterygidae - motýlicovití

Popis: je netmavším zástupcem čeledi motýlicovitých v Evropě. Délka kolem 50mm, rozpětí křídel kolem 70 mm. Zbarvením křídel se samec nápadně liší od samice. Tělo samců je kovově zelené, někdy modrozelené, hnědomodré až téměř modrofialové s nápadnými tmavě modrými až ebenově červenomodrými křídly. Křídla u samečků jsou téměř neprůsvitná, tmavá na 90 a více procentech plochy, světlejší bývají apikální konce. Samci mají spodní stranu konce zadečku hnědočerveně zbarvenou (konec 8, a převážně 9 a 10 článek). Křídla samic jsou půsvitná. V klidu odpočívající imaga motýlic mají křídla pevně sevřená nad tělem, podobně jako většina zástupců podřádu Zygoptera.

Rozšíření: celá Evropa, severní Afrika, severovýchodní Asie.

Rozšíření v ČR: pravidelné rozšíření po celé ČR.

Stanoviště: různé typy tekoucích vod, potůčky, velké řeky, obecně preferuje mělčí a chladnější toky.

Vývoj: Imaga pomalu létají od května do září. Samice se velmi často při kladení vajíček zanořuje pod vodní hladinu, kde vydrží desítky minut. Larvální vývoj je dvouletý. Líhnutí dospělců probíhá od začátku května až do července.  Imaga jsou aktivní hlavně za slunečného počasí. 

 

 

 

Použitá literatura:

DOLNÝ, Aleš. Vážky České republiky: ekologie, ochrana a rozšíření. Vyd. 1. Vlašim: Český svaz ochránců přírody, 2007, 670 s. ISBN 978-808-6327-662.   

ZAHRADNÍK, Jiří. Hmyz. 2. české vyd. Ilustrace František Severa. Praha: Aventinum, 2007, 326 s. ISBN 80-868-5836-7.   

REICHHOLF-RIEHMOVÁ, Helgard. Hmyz a pavoukovci. 1. vyd. Praha: Ikar, 1997, 287 s., barev. obr. Průvodce přírodou. ISBN 80-720-2196-6.   

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje