přástevník medvědí — Arctia caja

Arctiidae - přástevníkovití

Popis: rozpětí křídel 45 - 65 mm, patří v této čeledi k nejznámnějším druhům. Na svrchní straně předních křídel je nepravidelná, nápadná, hnědobílá kresba, která je velmi proměnlivá a proto přástevníka v přírodě najdeme jen velmi náhodně. Zadní křídla jsou oranžově červená, s velkými, okrouhlými, tmavě modrými a černě lemovanými skvrnami. Protože tělní tekutiny přástevníka obsahují jedovaté přísady, není pro ptáky poživatelný. 

Rozšíření: Euroasie a severní Amerika.

Rozšíření v ČR: hojnější druh, někdy vzácněji.

Stanoviště: řídké listnaté a smíšené lesy, lesní okraje, křoviny a zahrady.

Živné rostliny: maliník (Rubus spp.), ostružiník (Rubus spp.), kaliny (Viburnum spp.), vřes obecný (Calluna vulgaris), brusnice borůvka (Vaccinium mirtillus), nebo kopřiva (Urtica spp.).

Vývoj: housenka od září do května. Přezimuje. Je červenohnědě zbarvená, s malými bílými skvrnami, na celém těle má dlouhé tmavé chlupy, po stranách rezavé. Po přezimování ještě dorůstá a během června se zakuklí na zemi v měkkém zápředku. Housenka dosahuje délky až 6 cm. Motýl létá v noci a proto ho lze nejlépe najít na vhodných místech osluněných nočním svitem pouličních lamp. V přírodě se ve dne ukrývá na tmavých a zastiněných místech. 

 

 

 

Použitá literatura:

REICHHOLF-RIEHM, Helgard. Motýli. Vyd. 2. Ilustrace Fritz Wendler. Praha: Euromedia Group - Knižní klub, 2003, 287 s. Průvodce přírodou (Euromedia Group). ISBN 80-242-0969-1.   

BRADÁČ, Jiří a Rudolf HRABÁK. Brouci a motýli ve fotografii. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1982.   

ZAHRADNÍK, Jiří. Hmyz. 2. české vyd. Ilustrace František Severa. Praha: Aventinum, 2007, 326 s. ISBN 80-868-5836-7.   

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje