Unikátní Terakotová armáda v hotelu Thermal

Dnes byla v hotelu Thermal zahájena výstava Terakotová armáda. Odkaz prvního císaře nabízí úžasný pohled do hrobky prvního čínského císaře Čchin Š'-chuang-ti. K vidění je více jak 80 vojáků.

Terakotová armáda se označuje jako „osmý div světa“ a nedaleko města Xi´an kde byla objevena císařská hrobka, se nachází více než 8 tisíc terakotových soch s motivem vojáků či koní s dřevěnými povozy.

V interaktivní výstavě se dozvíte o životě prvního čínského císaře, prohlédnete si detailně propracované hliněné vojáky a koně v životní velikosti.

Výstava potrvá do 31. 3. 2017.

 

Císařská hrobka Prvního císaře, nalézající se poblíž západočínského města Xi´anu, patří mezi mauzolea největšího rozsahu, nejzvláštnější konstrukce a nejbohatšího obsahu na celém světě. Terakotová armáda, tvořící posmrtný doprovod císaře, si vysloužila označení "osmý div světa".
Císař Čchin Š'-chuang-ti (259 př.n.l. - 210 př.n.l.) byl prvním císařem čínské feudální společnosti. Podařilo se mu sjednotit celou Čínu, zavedl řadu opatření, sloužících k rozvoji ekonomiky a kultury, současně za účelem zabránění invazí severních kmenů vybudoval dlouhou zeď - prostředek proti nepřátelskému pronikání. První císař byl na druhou stranu velice brutálním a rozmařilým panovníkem. Aby dokázal kontrolovat myšlení, uchýlil se k pálení knih a pohřbívání učenců, jejichž názory odporovaly jeho názorům. Během své vlády současně spotřeboval obrovské množství financí a lidské síly při svéhlavém budování své budoucí hrobky. Na budování hrobky využil práce 700 000 lidí zcelé země. Celková plocha pohřebního areálu zabírá 46 km2 a původně měla tvar pyramidy. Stavební práce na hrobce trvaly 38 let.
Terakotová neboli hliněná armáda Pchin-jin, byla objevena zcela náhodou. Roku 1974 několik místních farmářů při kopání studny narazilo na úlomky uniformovaných mužů. Na místo se dostavil tým archeologů, který v dalších letech řídil a prováděl vykopávky a zkušební vrty. Do současné doby je nalezeno kolem 8000 soch válečníků a 600 koní z terakoty a 125 vozů ze dřeva. Bojovníci jsou propracováni do nejmenších detailů, jsou vysocí metr sedmdesát až metr devadesát a váží od jednoho do tří metráků. Každý z bojovníků má svůj vlastní výraz ve tváři a přirozenou pózu. Skutečně měli i zbraně, většinu z nich ale ukradly jednotky vzbouřených generálů při rabování hrobky. Některé se přesto zachovaly a dodnes udivují odborníky. Zejména bronzové meče, které se stále lesknou, jakoby dílnu opustily teprve včera. Původně byli všichni vojáci malovaní, když ale byly sochy odkryty a dostalo se k nim denní světlo, během několika hodin zoxidovali a barva nenávratně zmizela.
Zatím tak byla odkryta pouze třetina z celkového počtu všech bojovníků, ostatní stále zůstávají pohřbeni pod vrstvou hlíny. Stejně tak i jejich panovník - císař Čchin. Otevřít se ji nikdo neodvážil nejen kvůli obavám o osud pokladů ukrytých uvnitř ale i kvůli lidovým pověstem, podle kterých by ti, kteří by se o to pokusili, mohla postihnout zkáza.
Vzhledem k obrovskému historickému významu byla hrobka Prvního císaře zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
 
Informace převzaty z webu http://www.terakotovaarmada.cz/terakotova-armada/
 
 
 

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje