Naučná stezka Hřebečná

Naučná stezka Hřebečná přibližuje pestrou historii i současnost horské osady Hřebečná v Krušných horách severně od Karlových Varů.

Stezka vede místy kde se v minulosti doloval cín. Mohutné propadliny starých těžebních polí a další pozůstatky těžby jsou zakončeny v lomu s výraznou sloupcovitou odlučností čediče. Stezka je dlouhá 8 km převážně po zpevněných komunikacích. Zpět se dostanete po komunikaci Abertamy - Boží Dar.

Obtížnost stezky: střední

Orientace: střední

Doba absolvování: cca 3 hodiny

Stezka má osm zastávek s osmi informačními tabulemi, které popisují zajímavosti na trase ke kterým patří Abertamské koupaliště, Skokanský můstek, osada Hřebečná, Škola, Důl Mauritius, štoly na Hřebečné, Schneppova pinka a Lom Hřebečná.

 

Vybrané zajímavosti:

Lom Hřebečná (Čedičový lom)

Procházku si můžete prodloužit lesem směrem na Bludnou, kde se v minulosti těžila železná ruda. Zpět se můžete vrátit po červené turistické značce na Hřebečnou. U propadliny hlubinného dolu Červená jáma se na informační tabuli Česko-bavorského geoparku můžete seznámit s hostorií místa.

 

Hřebečná

Osada Hřebečná (původně německy Hengst, později Hengstererben) byla v minulosti známá především těžbou cínu. První písemná zmínka pochází z roku 1545. Její osudy jsou úzce spjaty s nedalekými Abertamy. Dnes je osada rekreační zónou.

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje