Toužim: Co se zničeným zámkem?

Zničený zámek v Toužimi opět patří městu. Radnice ho vysoudila a teď přemýšlí co s ním. Starosta Antonín Vrána by v památce po rekonstrukci rád viděl třeba léčebnu pro seniory. Jenže mnohem důležitější otázka zní: Kde vzít až 280 milionů korun, které by oprava stála?

„Uvidíme, jestli nějaký investor do toho půjde s námi. Bez dotace ale jen těžko. Poradím se s krajem, zda existuje dotační program, který bychom mohli využít," řekl Antonín Vrána. Tento týden se sejde s náměstkem hejtmana Miloslavem Čermákem. Starosta už nevěří, že je možné zámek opravit, aby tam mohli turisté. Město má v rozpočtu na investice ročně jen asi šest milionů korun.

Šéf toužimského občanského sdružení Pod střechou Jiří Schierl navrhuje, aby část zámku sloužila k prohlídkám a část jako komerční prostory, byty, kanceláře a drobné provozovny. „Prosazujeme podobný model jako v Lokti. Město by založilo obecně prospěšnou společnost a zámek by jí svěřilo k rekonstrukci a k provozování. Z ekonomického pohledu by to bylo ideální. Naši radní ale považují takovou společnost za podezřelou," uvedl Schierl. Nevěří, že se podaří najít pro zámek investora. „To už jsme zažili a nikam to nevedlo."

Starosta považuje návrh sdružení za nereálný. Památka je v havarijním stavu. Rozkradenou střechu město jen provizorně zakrylo. Do nemovitosti investovalo tři čtvrtě milionu korun ještě v době, kdy patřila podivné ruské společnosti Business Rabbi. „Začneme zámek letos aspoň vyklízet. A zjišťovat, jak je na tom se statikou," plánuje Vrána.

 

Zdroj: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje