choroš šupinatý — Polyporus squamosus
Polyporaceae - chorošovité
Popis: klobouk 10-60 cm široký, jednoletý, v obrysu polokruhovitý, ledvinovitý nebo vějířovitý, s krátkým postranním třeněm ke dřevu přirostlý, tlustomasý, v mládí sklenutý, později plochý a v místě přirůstání třeně trochu prohloubený, krémový až žlutohnědý, s koncentricky uspořádanými, tmavě hnědými, přilehlými šupinami; okraj klobouku u mladých exemplářů většinou podvinutý. Rourky 5-10 mm dlouhé, na třeň sbíhající, bílé, později žlutavé; póry zprvu malé, pak nápadně velké a nepravidelně hranaté, stejné barvy jako rourky. Třeň 5-8 x 2-5 cm, válcovitý, mnohdy tak krátký, že je sotva patrný, většinou excentrický nebo po straně přirostlý, jen velmi zřídka centrální, bělavý nebo krémový, ve spodní části hnědě nebo černě sametový, v horní části od sbíhajících rourek síťovitý. Dužnina nejprve měkká, později tuhá nebo až dřevnatá, bělavá. Výtrusy 10-14 x 4-5 um, ellpsoidní; výtrusný prach bílý.
Výskyt: roste velmi hojně na živých nebo odumřelých listnatých dřevinách, zvláště na bucích, lípách, javorech a vrbách; běžně od dubna do června, mnohdy i na podzim.
Poznámky: uvařený je v mládí jedlý, např. jako polévková houba, ale bez zvláštní ceny; později je tuhý a nepoživatelný.
Možnosti záměny: díky šupinatému klobouku a časnému růstu je vlastně nezaměnitelný. Malé exempláře mohou být zaměněny za rovněž jedlý choroš hlízovitý (Polyporus tuberaster = P. lentus), který však nemá tmavou bázi třeně.
Zdroj: Atlas hub, Hans W. Kothe, Průvodce přírodou, IKAR, 1998