krásnoporka mlynářka — Albatrellus ovinus

23.10.2020

Albatrellaceae - krásnopórkovité

Popis: klobouk o průměru 5-12cm je na obvodu nepravidelně okrouhlý až elipsovitý, nejprve sklenutý, pak ploše rozprostřený, zprohýbaný, často rozpraskaný na políčka, šedožlutavý až okrově hnědavý, s citrónově olivovým nádechem. Rourky jsou velmi krátké, místy sbíhající na třeň, zprvu bílé, potom žlutavé. Póry jsou drobné, bílé, pak citrónově žluté. Třeň je 2-7cm dlouhý, 1-3cm široký, středový až výstředný, přecházející do klobouku, nepravidelně válcovitý, robustní, hladký, bílý. Dužnina je v mládí masitá, tvrdá, bílá, později nažloutlá; má příjemnou chuť a vůni.

Výskyt: roste ve skupinách (často po několika plodnicích nahloučených k sobě) v podhorských a horských jehličnatých lesích na vápencovém a silikátovém podloží.

Záměna: krásnoporka žemlička má žemlově hnědý až světle červenohnědý klobouk, nežloutnoucí póry a roste v trsech; nejedlá krásnopórka hřebenitá (Albatrellus cristatus) má na klobouku zelené a olivové tóny a v dospělosti hořkou chuť.Zdroj: Velký atlas hub, Pavol Škubla, Príroda, 2007