křemenáč osikový — Leccinum aurantiacum

30.11.2020

Boletaceae - hřibovité

Popis: klobouk 5 až 20 cm široký, zprvu polokulovitý, později sklenutý a nakonec široce polštářkovitý, oranžově červený až oranžově hnědý, ale též červenavý nebo červenohnědý, ve stáří často vybledlý, pokožka neslupitelná, plstnatá a suchá, za vlhkého počasí často trochu slizká, okraj klobouku poněkud přesahující. Rourky velmi dlouhé, nejprve bělavé, ve stáří šedé nebo olivové; póry dosti malé, okrouhlé, jako rourky zbarvené, po doteku nabíhající do červenava. Třeň 8- 20 x 1-5 cm, v mládí lehce břichatý, později válcovitý, velmi světlý, s bělavými šupinkami, které se později zbarvují do oranžova a nakonec do hněda. Dužnina bělavá, na řezu nabíhá nejprve do červenava, pak do černava. Výtrusy 13-16 x 4-5 um, vřetenovité; výtrusný prach olivově hnědý.

Výskyt: roste velmi hojně ve všech lesích převážně pod osikami; červen až říjen.

Poznámky: dobrá jedlá houba, avšak za syrová může být slabě jedovatá. Při přípravě k jídlu se zbarvuje do černava a vypadá pak trochu nechutně, avšak zbarvování neovlivňuje její chuť.

Možnosti záměny: může být zaměněn s ostatními jedlými druhy rodu Lecanum, např. s křemenáčem březovým (Leccinum versipelle), který roste hlavně pod břízami a který má šupinky na třeni od počátku černavě zbarvené.



Zdroj: Atlas hub, Hans W. Kothe, Průvodce přírodou, IKAR