Chlupáček oranžový (Pilosella aurantiaca)

11.07.2025

Čeleď

Chlupáček oranžový náleží do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae), která je jednou z největších čeledí kvetoucích rostlin. Čeleď je charakteristická přítomností úborů, tedy složených květenství připomínajících jednotlivý květ, a mléčnic v pletivech.

Popis

Habitat

Preferuje slunná stanoviště s chudšími, dobře propustnými půdami, nejčastěji na loukách, pastvinách, mezích a lesních lemech. Dobře snáší sušší a mírně kyselé půdy. V horských a podhorských polohách se vyskytuje častěji než v nížinách.

Vzrůst

Jedná se o vytrvalou bylinu s plazivými oddenky a nadzemními, hustě chlupatými výběžky. Vytváří nízké přízemní růžice listů a jednotlivé přímé lodyhy dorůstající výšky 20–50 cm. Celá rostlina je výrazně pokrytá jednoduchými i žláznatými chlupy.

Listy

Listy jsou celokrajné, podlouhle kopinaté až eliptické, v růžici výraznější než na lodyze. Růžicové listy dosahují délky až 12 cm a jsou zespodu i svrchu hustě chlupaté, na omak drsné. Lodyžní listy jsou menší a řídce rozložené.

Květy

Úbory jsou uspořádány nejčastěji v řídkých chocholících po 2–7, případně jednotlivě. Květní úbor je široký 2–3 cm, složený výhradně z jazykovitých květů oranžovočervené až jasně oranžové barvy, které jsou pro tento druh velmi nápadným rozlišovacím znakem. Květní lůžko je lysé. Zákrovní listeny jsou úzce kopinaté, hustě chlupaté i žláznaté.

Jiné znaky

Chlupáček oranžový je pozoruhodný svým intenzivně oranžovým zbarvením květů, které je v rámci čeledi Asteraceae neobvyklé a pomáhá spolehlivě druh rozlišit od příbuzných taxonů s převážně žlutými úbory.

Doba květu

Hlavní období květu spadá do června až srpna, přičemž v závislosti na nadmořské výšce může kvést i později.

Léčivé účinky

Chlupáček oranžový se v tradiční lidové medicíně využíval především pro své mírně adstringentní a diuretické vlastnosti. Někdy býval doporučován při lehkých zažívacích potížích a jako prostředek podporující odkašlávání. V současnosti se však využití omezuje spíše na okrajové fytoterapeutické aplikace a dekorativní účely.

Zákonná ochrana

Není zvláště chráněným druhem podle české legislativy, není zapsán v přílohách CITES ani v aktuálním Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR jako ohrožený taxon. V některých evropských zemích je však regionálně chráněn nebo považován za invazní rostlinu, např. v části Britských ostrovů.

Rozšíření

Celkové rozšíření zasahuje především do Evropy, kde je chlupáček původní v horských a podhorských oblastech střední a jižní části kontinentu, včetně Alp, Karpat, Pyrenejí a Balkánu. Byl introdukován i do Severní Ameriky, kde se na některých lokalitách chová invazivně.

Rozšíření v ČR

V České republice je původní především v horách a podhorských pásmech, zejména v Krkonoších, Orlických horách, Jeseníkách, na Šumavě a v Beskydech. V nižších polohách je spíše pěstován a jen ojediněle zplaňuje.

Rozšíření na Karlovarsku (ověřené lokality za posledních 10 let)

Na území Karlovarského kraje se chlupáček oranžový vyskytuje lokálně v Krušných horách a Slavkovském lese, zejména na suchých loukách a okrajích pastvin v nadmořských výškách nad 600 m. Ověřené recentní lokality zahrnují okolí Božího Daru, Jelení, Rolavy a Abertam. Výskyt je zpravidla stabilní, populace však mohou být ohroženy sukcesí při opuštění extenzivní pastvy.

Biotop

Preferuje suché až mírně vlhké horské louky, pastviny, lesní světliny a mezofilní trávníky. Upřednostňuje kyselé a humózní půdy s dostatkem slunečního svitu. Často roste v mozaice s druhy rodu Nardus (smilka), Festuca (kostřava) a Hieracium (jestřábník).

Záměny

Nejčastější záměna přichází v úvahu s příbuznými druhy chlupáčků a jestřábníků:

  • Pilosella officinarum (chlupáček zední) – menší, s bledě žlutými úbory, růžice listů stříbřitě chlupaté.

  • Hieracium caespitosum (jestřábník trsnatý) – květy žluté, lodyha obvykle vyšší, víc úborů, méně výrazné chlupatění.

  • Hieracium aurantiacum (starší synonymum pro Pilosella aurantiaca) – někdy uváděno pod jiným rodovým názvem, jde o tentýž druh.

Rozlišovacím znakem je vždy jasně oranžové zbarvení květů a kombinace hustě chlupatých růžicových listů s jednoduchými i žláznatými chlupy na lodyze.

Zajímavosti o druhu

  • Oranžové květy chlupáčku oranžového patří k nejvýraznějším mezi evropskými druhy čeledi hvězdnicovitých.

  • V zahraničí je známý i pod názvem "fox-and-cubs" (lišky a liščata), odkazujícím na souběžné kvetení rozvitých a poupat.

  • V některých oblastech Skandinávie a Britských ostrovů se stal invazním druhem, neboť rychle šíří výběžky.

  • Může vytvářet hybridy s jinými druhy chlupáčků, které jsou někdy určovatelsky obtížné.

  • Byl oblíbeným okrasným druhem v historických horských zahradách 19. století.