pomněnka různobarvá (Myosotis discolor)
Čeleď
Boraginaceae – brutnákovité
Popis
Habitat
Pomněnka různobarvá je drobná, nenápadná jednoletá nebo krátce vytrvalá bylina, vázaná především na suché, narušené stanoviště. Nejčastěji roste na písčitých a štěrkových substrátech, v okrajích cest, na náspech železnic, v suchých trávnících, na pastvinách a v městských ruderálních stanovištích. Preferuje půdy chudší na živiny, často lehce zásadité až neutrální reakce.
Vzrůst
Rostlina dorůstá výšky obvykle 5–25 cm. Lodyha je přímá až vystoupavá, větvená, hustě odstále chlupatá, s jemnými měkkými chlupy, které dávají rostlině šedavý nádech.
Listy
Listy jsou střídavé, podlouhle obvejčité až kopinaté, na líci i rubu hustě chlupaté. Přízemní listy jsou kratší s řapíkem, lodyžní listy přisedlé, směrem vzhůru se zmenšují.
Květy a jiné znaky
Květenství tvoří jednoramenné vijany, které se při květu prodlužují. Květy jsou drobné, 1,5–3 mm v průměru, zprvu žlutavé až bělavé, později se zbarvují do modrofialova, což je typický znak druhu. Kalich je hluboce dělený, hustě chlupatý, ve zralosti se protahuje. Koruna nálevkovitá, s krátkou trubkou a plochým okrajem. Plodem jsou čtyři vejcovité tvrdky, tmavé, hladké.
Doba květu
Hlavní období kvetení je od května do července, při příznivých podmínkách i později do podzimu.
Léčivé účinky
Pomněnka různobarvá není významná léčivá rostlina. V lidovém léčitelství byla někdy využívána podobně jako jiné pomněnky při mírných zánětech dýchacích cest nebo jako adstringens, ale tyto aplikace nemají podložený terapeutický význam.
Zákonná ochrana
Druh není chráněn zákonem v České republice, nevztahují se na něj zvláštní ochranná opatření dle vyhlášky č. 395/1992 Sb. ani mezinárodní úmluvy (např. CITES). Není uveden na Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR.
Rozšíření
Pomněnka různobarvá má široký areál, vyskytuje se v celé Evropě, zasahuje do severní Afriky a Malé Asie. Druhotně byla zavlečena i do jiných světadílů.
Rozšíření v ČR
V Česku se vyskytuje dosti roztroušeně, hojnější je v teplejších oblastech nížin a pahorkatin, zejména v termofytiku a mezofytiku. Ve vyšších polohách je vzácnější, často jen přechodně.
Rozšíření na Karlovarsku (ověřené lokality za posledních 10 let)
Na území Karlovarského kraje je druh vázán především na suchá stanoviště v okolí Ohře a jejích přítoků, staré pískovny a náspy. Ověřené recentní lokality zahrnují například okolí Dolního Rychnova, okraje Sokolova a některé plochy v Podkrušnohoří poblíž Vintířova. Je zde však roztroušený a nepříliš častý.
Biotop
Stanoviště tvoří suché, minerálně bohatší substráty, zejména ruderální a pionýrské plochy s řídkým vegetačním krytem. Roste v as. Artemisietea vulgaris, Koelerio-Corynephoretea canescentis a někdy přechází i do okrajů stepních trávníků.
Záměny
Záměna je možná zejména s jinými drobnokvětými pomněnkami:
Pomněnka drobnokvětá (Myosotis ramosissima) – má trvale modré květy, koruna se nezbarvuje ze žluté, rostliny bývají nižší a hustěji rozvětvené.
Pomněnka bahenní (Myosotis laxa) – preferuje vlhčí biotopy, má delší stopky květů a odlišný tvar koruny.
Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica) – mnohem větší květy a listy, statnější vzrůst, jasně modré květy, často v zahradách.
Rozlišovacím znakem pomněnky různobarvé je především zbarvování koruny od žlutavé po modrofialovou a drobné květy.
Zajímavosti o druhu
Pomněnka různobarvá je příkladem rostliny dobře přizpůsobené disturbovaným stanovištím. Využívá strategie krátkověké byliny s vysokou produkcí semen, což jí umožňuje rychle kolonizovat narušené plochy. Charakteristické střídání barvy koruny během vývoje květu slouží pravděpodobně jako vizuální signál pro opylovače, že květ už byl opylen. Rostlina je významná z floristického hlediska jako indikátor suchých, pionýrských společenstev, a je též zajímavá pro botanické průzkumy, neboť její rozšíření bývá proměnlivé a v některých oblastech mizí v důsledku sukcesních změn a úbytku tradičně narušovaných biotopů.