rozrazil rolní - Veronica arvensis L.
Čeleď
Rozrazil rolní náleží do čeledi Plantaginaceae (jitrocelovité), kam byl po novějších taxonomických revizích přesunut z dřívější čeledi Scrophulariaceae (krtičníkovité). Rod Veronica je značně druhově bohatý a taxonomicky složitý.
Rozrazil břečťanolistý (Veronica hederifolia) – má větší květy (koruna až 6–8 mm), listy jsou výrazněji břečťanovité s hlubšími zářezy.
Rozrazil rezekvítek (Veronica chamaedrys) – mnohem vyšší rostlina, květy v koncových hroznech, větší (až 10 mm), listy s krátkými řapíky a srdčitým báze.
Rozrazil perský (Veronica persica) – květy jednotlivé, větší (až 10 mm), výrazně modré s bílým středem, listy vejčité s pilovitým okrajem.
Popis
Habitat
Rozrazil rolní je typickým synantropním druhem, preferujícím výslunné, suché až mírně vlhké stanoviště s narušeným povrchem. Vyskytuje se zejména na polích, úhorech, okrajích cest, ruderálních plochách, vinicích, zahradách a v písčitých nebo hlinitých půdách bohatších na živiny. Objevuje se i ve světlých travnatých porostech a na výslunných svazích.
Vzrůst
Jednoletá bylina dorůstající obvykle výšky 5–20 cm. Lodyha je přímá až vystoupavá, řidčeji poléhavá, výrazně chlupatá s odstálými bílými chlupy. V dolní části se může větvit.
Listy
Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté až téměř přisedlé. Čepele mají vejčitý až obvejčitý tvar s tupým vrcholem a hrubě pilovitým okrajem. Povrch listů je chlupatý, zejména na žilkách a okraji čepele.
Květy a jiné znaky
Květy jsou drobné, obvykle modravé až bledě modré s tmavším žilkováním. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů v horní části lodyhy, takže vytvářejí dlouhé hroznovité květenství. Koruna je asi 3–4 mm široká, nálevkovitá, se čtyřmi laloky. Kališní cípy jsou úzce kopinaté, hustě chlupaté. Plodem je zploštělá, široce srdčitá tobolka hluboce dvoulaločná, porostlá dlouhými chlupy.
Doba květu
Rozrazil rolní kvete od dubna do září, při příznivých podmínkách i déle, někdy druhotně na podzim.
Léčivé účinky
Druh není významně využíván v současném fytoterapeutickém léčitelství, na rozdíl od některých jiných rozrazilů. Dříve býval příležitostně součástí směsí na podporu látkové výměny a při lehkých zánětech dýchacích cest. Obsahuje třísloviny, iridoidní glykosidy (např. aucubin) a malé množství silic.
Zákonná ochrana
Rozrazil rolní není v České republice chráněn zákonem, nefiguruje v přílohách CITES ani na Červeném seznamu ohrožených druhů. Jedná se o běžný plevelný druh s širokou ekologickou valencí.
Rozšíření
Celkové rozšíření
Areál zahrnuje prakticky celou Evropu, zasahuje i do západní Asie, severní Afriky a byl zavlečen do mnoha dalších oblastí, včetně Severní Ameriky a Austrálie.
Rozšíření v ČR
V České republice je rozrazil rolní velmi častý a rozšířený od nížin až po podhorské oblasti, zejména v kulturní krajině s ornou půdou.
Rozšíření na Karlovarsku (ověřené lokality za posledních 10 let)
Na Karlovarsku je běžný na suchých mezích, polích a ruderálních stanovištích. Ověřené nálezy v poslední dekádě pocházejí například z okolí Karlových Varů (lokality poblíž Drahonic a Dalovic), z polních tratí u Bochova, z okolí Lokte a z výsypek Sokolovské pánve.
Biotop
Synantropní plevelná vegetace, teplomilnější širokolisté plevele obilných polí (společenstva svazu Veronico-Euphorbion), ruderální porosty, světlé trávníky na písčitých půdách, okraje cest a narušená místa v kulturní krajině.
Záměny
Rozpoznávání rozrazilu rolního je nutné zejména od těchto podobných druhů:
Pro určení je zásadní velikost květů (drobné), hroznovité květenství a srdčitá, silně chlupatá tobolka.
Zajímavosti o druhu
Rozrazil rolní je adaptován na život v kulturní krajině a výborně se šíří semeny. Dokáže vytvořit v jednom vegetačním období i několik generací. V minulosti byl považován za indikátor lehkých, písčitých půd a někdy i za příznak úživnějších stanovišť narušených orbou. Díky své drobné velikosti uniká často pozornosti a je podceňován jako významná složka plevelné flóry.