sedmikvítek evropský - Trientalis europaea L.

14.07.2025

Čeleď

Sedmikvítek evropský patří do čeledi prvosenkovité (Primulaceae), která zahrnuje řadu charakteristických rostlin s jednoduchými listy a pravidelnými květy, často pěti- až sedmičetnými.

Popis

Habitat
Sedmikvítek evropský je vyhraněný boreálně-montánní druh, upřednostňující humózní, kyselé až slabě podmáčené půdy. Typicky roste v jehličnatých lesích, zvláště v smrčinách, v podmáčených boreálních rašelinných borech, na vřesovištích a v okrajových částech rašelinišť. V nižších polohách je spíše vzácný, v horách častější.

Vzrůst
Jedná se o vytrvalou, drobnou, jemně stavěnou bylinu dorůstající výšky 5–15 cm. Vyrůstá z tenkého plazivého oddenku, kterým se vegetativně rozšiřuje.

Listy
Přízemní listy chybí. Všechny listy vyrůstají v přeslenu v horní části lodyhy. Obvykle se jich tvoří 5–8, jsou kopinaté až eliptické, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé, dlouhé 2–5 cm. Tmavě zelené listové čepele kontrastují s tenkou světlou lodyhou.

Květy a jiné znaky
Květy jsou jednotlivé, vzácně po dvou, vyrůstají na dlouhé, štíhlé stopce nad přeslenem listů. Mají pravidelný paprsčitý tvar, průměr cca 1–1,5 cm. Kalich je sedmičetný, bělavě nazelenalý, koruna rovněž sedmičetná (výjimečně šesti- až osmičetná), čistě bílá až narůžovělá, s krátkou korunní trubkou a výrazně odstálými cípy. Tyčinek je odpovídající počet, prašníky jsou žlutavé. Plodem je kulovitá tobolka s četnými drobnými semeny.

Doba květu

Hlavní období kvetení nastává od května do července v závislosti na nadmořské výšce a lokálních podmínkách.

Léčivé účinky

Sedmikvítek evropský nemá doložené významné léčivé využití a není tradičně součástí fytoterapie. V některých oblastech byl sporadicky používán jako mírné diuretikum či podpůrně při kožních potížích, ale jeho praktický význam je zanedbatelný.

Zákonná ochrana

V České republice není sedmikvítek evropský chráněn podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Není uveden ani v přílohách mezinárodních úmluv (CITES) ani na aktuálním Červeném seznamu ČR mezi kriticky či silně ohroženými druhy. Přesto je regionálně vzácný a hodnocen jako rostlina vyžadující šetrný přístup v místech výskytu.

Rozšíření

Areál druhu je boreální a subarktické Evropy a severní Asie. Od Britských ostrovů a Skandinávie přes Pobaltí, severní Německo a Polsko po evropské Rusko a Sibiř. V jižnějších oblastech Evropy (včetně ČR) zasahuje zejména do horských a podhorských oblastí.

Rozšíření v ČR

U nás je sedmikvítek evropský vázán především na chladnější oblasti, zejména v západních a jižních Čechách a na Českomoravské vrchovině. Relativně stabilní populace existují na Šumavě, v Krušných horách, Českém lese a ojediněle v Jeseníkách. V nížinách je velmi vzácný nebo chybí.

Rozšíření na Karlovarsku (ověřené lokality za posledních 10 let)

Na Karlovarsku je sedmikvítek evropský doložen zejména z Krušných hor. V poslední dekádě byly potvrzené lokality v okolí Božího Daru, na rašeliništích v NPR Božídarské rašeliniště a v PR Velké jeřábí jezero, dále menší populace u Abertam a Perninku. Výskyt je stabilní, byť ohraničený specifickým biotopem.

Biotop

Druh je typickým indikátorem boreálních jehličnatých lesů a vlhkých rašelinných stanovišť. Preferuje surové, humózní a kyselé podklady s vysokou vzdušnou i půdní vlhkostí, světelně polostinné podmínky a chladné mikroklima.

Záměny

Sedmikvítek evropský lze zaměnit s některými drobnými bílokvětými prvosenkami nebo s drobnými hvězdnicovitými bylinami. Odlišuje se sedmičetnými květy (většina bylin v daném biotopu má pětičetné), přeslenem listů a jediným květem na dlouhé stopce. Podobné drobné druhy (např. některé drobné hvězdnice či jestřábníky) mají výrazně odlišnou stavbu květu a listů.

Zajímavosti o druhu

Sedmikvítek evropský je považován za reliktní boreální prvek, jehož výskyt dokládá chladnější fáze poledové historie vegetace. Patří k rostlinám citlivým na odvodnění rašelinišť a změny mikroklimatu. V angličtině se označuje jako "Chickweed Wintergreen", přestože s rody rožec a zimostrázek není příbuzný. Zajímavostí je také téměř pravidelný sedmičetný kalich i koruna, což je mezi krytosemennými rostlinami neobvyklé.