zběhovec lesní - Ajuga genevensis

16.07.2025

Čeleď:
Zběhovec lesní náleží do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která zahrnuje byliny s čtyřhrannou lodyhou a typickou dvoupyskou korunou květů.

Popis

Habitat:
Druh preferuje světlé lesní okraje, paseky, lesostepi, křovinaté stráně, mezofilní louky a světlé dubohabřiny. Roste na půdách humózních, středně zásobených živinami a vlhkostí, často na vápnitých substrátech.

Květ:
Květy jsou drobné, uspořádané v hustých lichopřeslenech, které tvoří válcovitý klas. Barva koruny kolísá od světle modré po fialovou, vzácněji bělavou. Koruna je dvoupyská, horní pysk je krátký a mírně vypouklý, dolní je trojlaločný, s prostředním lalokem největším.

Vzrůst:
Trvalka s vystoupavou až přímou lodyhou, dorůstající výšky 10–30 cm. Na rozdíl od příbuzného zběhovce plazivého (Ajuga reptans) netvoří plazivé výběžky. Celkový habitus je kompaktní a méně rozrůstající se.

Listy:
Listy jsou vstřícné, vejčité až podlouhle obvejčité, celokrajné nebo mělce vroubkované. Dolní listy řapíkaté, horní přisedlé, často nápadně fialově naběhlé. Květní listeny přecházejí plynule v listenovité, někdy rovněž purpurově zbarvené útvary.

Květy a jiné znaky:
Květy jsou podepřeny listeny podobnými listům, kalich je pětizubý, chlupatý, po odkvětu výrazně vytrvalý. Celá rostlina je jemně chlupatá, někdy žláznatě. Rostlina nevytváří dlouhé šlahouny jako zběhovec plazivý.

Doba květu:
Hlavní období květu probíhá od dubna do června, lokálně může pokračovat do začátku července.

Léčivé účinky:
Zběhovec lesní se v lidovém léčitelství využíval méně často než zběhovec plazivý. Byl připisován účinek svíravý a protizánětlivý, především při povrchových poraněních a drobných zánětech dutiny ústní. Někdy se používal jako mírné tonikum. V současné fytoterapii není příliš významný a praktické využití je spíše okrajové.

Zákonná ochrana:
Zběhovec lesní není v České republice zvláště chráněným druhem podle vyhlášky č. 395/1992 Sb. Není zahrnut do příloh Úmluvy CITES ani není veden v kategoriích Červeného seznamu cévnatých rostlin ČR jako ohrožený.

Rozšíření:
Roste v téměř celé Evropě od Britských ostrovů a Skandinávie po Balkán a Kavkaz. Je hojnější v nížinách a pahorkatinách, vzácněji stoupá i do podhorských poloh.

Rozšíření v ČR:
Na území České republiky patří mezi rozšířené, ale nepříliš četné druhy. Běžnější je v teplejších oblastech středních a jižních Čech a jižní Moravy, vzácnější v chladnějších vyšších polohách.

Rozšíření na Karlovarsku (ověřené lokality za posledních 10 let):
Na Karlovarsku byl potvrzen výskyt v okolí obcí Loket (lesní lemy), v širším okolí Andělské Hory a na jižních svazích Slavkovského lesa, zejména na světlých křovinatých stráních a mezofilních loukách. Výskyt je zde roztroušený, lokálně stabilní, s menšími populacemi.

Biotop:
Světlejší sušší i mírně vlhké lesy, lesní lemy, paseky, luční enklávy v lesích, mezofilní až xerofilní křoviny. Preferuje bazické a mírně skeletovité půdy s dostatkem humusu.

Záměny:
Záměna je možná zejména se zběhovcem plazivým (Ajuga reptans), případně zběhovcem chlupatým (Ajuga pyramidalis). Od zběhovce plazivého se zběhovec lesní odlišuje těmito znaky:

  • Nevytváří plazivé výběžky (Ajuga reptans je velmi plazivý).

  • Celkový habitus je vzpřímený.

  • Květní klasy jsou užší a více válcovité.

  • Listy bývají celokrajné nebo jen mělce zubaté (u A. reptans jsou obvykle výrazněji vroubkované).
    Od zběhovce chlupatého se liší nižší hustotou ochlupení a širšími listy.

Zajímavosti o druhu:
Zběhovec lesní patří k reliktním druhům suchých a polostinných stanovišť, které v krajině ustupují sukcesi a zarůstání. V zahradnictví je ceněn jako půdopokryvná trvalka na polostinná místa. Je také významným jarním zdrojem nektaru pro včely a čmeláky. Některé okrasné kultivary byly vyšlechtěny pro pestřejší odstíny květů a kompaktní habitus.