vstavač obecný - Orchis morio
Čeleď
Vstavač obecný náleží do čeledi vstavačovitých (Orchidaceae), která je v evropské květeně zastoupena řadou nápadných a druhově pestrých orchidejí. Rod Orchis je jedním z nejznámějších rodů této čeledi, charakteristický hroznovitým květenstvím a hlíznatým kořenem.
Popis
Habitat
Vstavač obecný se vyskytuje na extenzivně obhospodařovaných loukách, pastvinách, mezích a světlejších okrajích lesů. Preferuje stanoviště s dostatečným slunečním osvitem a vápenatým či neutrálním podložím, ačkoliv snese i mírně kyselé substráty. Vyhovují mu krátkostébelné porosty s řídkou vegetací, která umožňuje dostatečný přístup světla k růžici listů.
Vzrůst
Rostlina dosahuje výšky 10–40 cm. Lodyha je přímá, v dolní části obvykle zelená, někdy lehce nafialovělá, lysá nebo slabě ojíněná. V horní části lodyhy je patrné květenství složené z hustého až řidšího klasu.
Listy
Přízemní listy jsou shromážděny v růžici, jsou široce kopinaté, špičaté a často s tmavými podélnými skvrnami. Na lodyze vyrůstá několik menších listů objímajících stonek. Skvrnitost listů je však proměnlivá – některé populace jsou nápadně skvrnité, jiné zcela bez skvrn.
Květy a jiné znaky
Květenství tvoří klas se 5–20 květy. Květy jsou nápadné, převážně růžové až fialové, vzácně bílé. Pysk je trojlaločný s výraznou kresbou tmavších skvrn, které slouží jako vodítko pro opylovače. Ostruha je krátká, válcovitá, zakřivená dolů. Vnější okvětní lístky tvoří přilbu, vnitřní pysk je rozšířený a zdobený. Rostlina má pod zemí dvojici dlanitě laločnatých hlíz.
Doba květu
Obvykle kvete od dubna do června, podle nadmořské výšky a mikroklimatu lokality. V teplejších oblastech vykvétá již koncem dubna, v podhorských polohách vrcholí kvetení v květnu až počátkem června.
Léčivé účinky
V minulosti byly hlízy vstavače obecného užívány jako součást přípravku zvaného salep, užívaného při zažívacích potížích a oslabení organismu. Získaná škrobovitá hmota sloužila i k posilujícím nápojům. Vzhledem k přísné ochraně druhu je sběr rostlin v současnosti zakázán.
Zákonná ochrana
Vstavač obecný je zvláště chráněným druhem v kategorii ohrožený druh (§48 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny). Je zapsán v Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky v kategorii VU – zranitelný taxon. Na evropské úrovni spadá do příloh směrnice o stanovištích (Směrnice Rady 92/43/EHS). Není chráněn úmluvou CITES. Veškerý sběr a poškozování rostlin včetně hlíz je zakázáno.
Rozšíření
Areál rozšíření zahrnuje velkou část Evropy, od Pyrenejského poloostrova přes střední Evropu až po evropskou část Ruska. Směrem na sever dosahuje po jižní Skandinávii, na jihu zasahuje do Balkánu a Anatolie.
Rozšíření v ČR
V České republice je rozšířen dosti roztroušeně v teplejších oblastech (České středohoří, Polabí, Moravský kras, dolní Podyjí, jižní Morava), na vhodných lokalitách však může tvořit i početnější populace. V podhorských a horských oblastech je vzácnější a výskyt je izolovaný.
Rozšíření na Karlovarsku (ověřené lokality za posledních 10 let)
Na Karlovarsku je druh velmi vzácný. Potvrzené recentní nálezy jsou evidovány například v oblasti Doupovských hor a v některých stepních enklávách v okolí Žlutic a Bochova. Lokality jsou obvykle součástí maloplošných chráněných území, případně jsou monitorovány v rámci NATURA 2000. Výskyt je stabilní jen v několika izolovaných populacích s nízkým počtem kvetoucích jedinců.
Biotop
Suché až čerstvě vlhké louky s extenzivním hospodařením, mezofilní a subxerofilní trávníky, pastviny, světlé lesní lemy a okraje křovin na vápenatém podkladu. Citlivě snáší kosení či lehkou pastvu, dlouhodobé hnojení a sukcesi však populaci rychle likvidují.
Záměny
Možná záměna je především s jinými druhy rodu Orchis, zejména s vstavačem vojenským (Orchis militaris), vstavačem nachovým (Orchis purpurea) a vstavačem trojzubým (Orchis tridentata).
Rozlišovací znaky:
Vstavač vojenský má štíhlejší květy s výrazně přilbovitou korunou a delším pyskem, jehož střední lalok je úzký a prodloužený do tvaru "panáčka".
Vstavač nachový má vyšší robustní vzrůst a mohutnější květenství s výrazně širším pyskem.
Vstavač trojzubý je menší, pysk je zřetelně trojlaločný s dlouze vybíhajícími laloky.
Vstavač obecný se pozná podle krátké ostruhy, kompaktního klasu a tmavě tečkovaného pysku s krátkým prostředním lalokem.
Zajímavosti o druhu
Orchis morio je citlivý indikátor zachovalých nesečených luk a tradičního hospodaření bez intenzivního hnojení. Jeho populace trpí zejména eutrofizací a sukcesí. V minulosti byl symbolem lučních orchidejí a řazen k běžnějším druhům, v posledních dekádách však došlo k významnému úbytku populací. Opylování zajišťují drobní čmeláci a včely, přičemž květ nenabízí nektar a láká hmyzí opylovače optickým klamem imitace vodících skvrn. Hlízky se mohou stát terčem zájmu divočáků, kteří je vyhrabávají.