řasnatka hnědá — Peziza badia

09.11.2020

Pezizaceae - kustřebkovité

Plodnice: o průměru 2 - 8cm je v mládí téměř kulovitá, potom hluboce miskovltá, nakonec rozprostřená, laločnatě zprohýbaná. V mládí je na vnitřní plodné straně nejprve žemlově zbarvená, potom okrově hnědá, v dospělosti tmavohnědá. Na vnější sterilní straně je světle hnědá, zakrnělým třeněm těsně přisedlá k zemi. Dužnina je tenká a křehká.

Výskyt: roste od nížin do hor ve skupinách v jehličnatých a listnatých lesích na vlhké udusané hlinité a jílovité půdě, na lesních cestách, svazích lesních příkopů, ale i na čerstvě odkrytých hliněných svazích.

Záměna: řasnatka zední (Peiiza cerea) je světle hnědá a roste ve sklenících, pařeništích a na vlhkém zdivu; baňka velkokališná (Sarcosphaera coronaria) bývá až 15 cm velká, vnitřní stranu má hnědou jen ve stáří a roste pouze v jehličnatých lesích; kořenitka nadmutá (Rhizina undulata) má zprvu terčovité, brzy však na středu vyduté plodnice, které jsou u okraje bělavě žlutavé, a vyskytuje se především na starých spáleništích.Zdroj: Velký atlas hub, Pavol Škubla, Príroda, 2007