rosolozub huspenitý — Pseudohydnum gelatinosum

19.10.2020

Exidiaceae - černorosolovité

Plodnice: 2-8 cm široká a asi až 1 cm tlustá, nejprve v podobě jazyka ze dřeva vyrůstající, později polokruhovitá až mušlovitá, několik vedle sebe a nad sebou uspořádaných, kratičkým třeněm na substrát přirostlá, na svrchní straně sametově nebo plstnatě vlásenitá, bílá, často lehce modravá, někdy také nabíhající do hnědava, na spodní straně s 2-6 mm dlouhými, měkkými, bílými ostny, na nichž se tvoří výtrusy.

Dužnina: bílá až průsvitná, rosolovitá a dosti vodnatá, za sucha často silně se scvrkávající a pak chrupavčitá nebo tvrdá, po deštích nenabývající původního tvaru.

Výtrusy: 5-8 x 5-6 um, přibližně kulovité; výtrusný prach bílý.

Výskyt: roste hojně na hnijícím dřevě (zejména na pařezech) jehličnanů, velmi vzácně i listnáčů, často ve větších skupinách; červenec až listopad.

Poznámka: jedlý, ale chuťově nijak zvlášť cenný. Někdy se používá jako salátová houba, přičemž je třeba nasbírané exempláře nejprve spařit.

Možnosti záměny: vzhledem k rosolovité konzistenci, ostnům na spodní straně klobouku a konzolovitým plodnicím rostoucím na dřevě je tato houba nezaměnitelná za jinou.Zdroj: Atlas hub, Hans W. Kothe, Průvodce přírodou, IKAR, 1998