Tajemství stolové hory Vladař – průvodce historií a přírodou

16.07.2025

Poloha a dostupnost

Vrch Vladař se nachází přibližně 5 km východně od města Žlutice v Karlovarském kraji. Je to dominantní čedičová stolová hora s nadmořskou výškou 693 metrů. Vrchol je dostupný ze silnice mezi Žluticemi a Vladořicemi, odkud vede značená turistická stezka. Cesta je pohodlná i pro méně zdatné turisty a cyklisty, v zimě se tu dá podniknout procházka na sněžnicích. Přístup je volný celoročně, vstupné se neplatí. Oficiální návštěvnické zázemí je minimální, proto je vhodné mít s sebou vodu a pevnou obuv.

Co je tam k vidění

Na vrcholu Vladaře najdete rozlehlé pozůstatky keltského opevněného hradiště, patrné jako výrazné valy, příkopy a plošiny. V nejvyšší části se rozprostírá malé jezírko s rašelinným dnem, o kterém se předpokládá, že sloužilo jako zásobárna vody. Dochovaly se stopy starých cest, teras i míst, kde bývala obydlí. Na jižním okraji je památník připomínající slavnou bitvu husitů pod vedením Jana Žižky. Výhledy do krajiny jsou jedinečné – při dobré viditelnosti je možné dohlédnout k Doupovským horám i Krušným horám.

Podrobná historie 

Pravěk a keltské období

První doklady osídlení pocházejí z doby bronzové, kdy bylo místo využíváno jako výšinné opevněné sídliště. Největší rozkvět zažilo v době halštatské a laténské (přibližně 7.–3. století před naším letopočtem), kdy zde existovalo rozsáhlé keltské hradiště s plochou okolo 120 hektarů. Obranný systém tvořily valy vysoké až 4 metry, několikanásobné příkopy a dřevěné palisády. Archeologové zde objevili množství keramiky, bronzových šperků, zbraní i doklady metalurgie. Pozoruhodná je bronzová soška bojovníka, která patří k unikátním nálezům svého druhu.

Kolem roku 200 před naším letopočtem postihla hradiště velká katastrofa – dochází k požáru, který zničil většinu konstrukcí. Osídlení už se pak nikdy neobnovilo v původním rozsahu. Základy opevnění byly ale ještě po staletí patrné a později posloužily i středověkým vojákům.

Středověk – legenda o husitské bitvě

Vrch Vladař je neoddělitelně spjat s událostí z listopadu 1421. Tehdy sem podle legendy ustoupily oddíly husitů vedené Janem Žižkou z Trocnova po ústupu z oblasti západních Čech. Tradice praví, že Žižka využil zbytky keltského opevnění jako obrannou pozici. Husité zde byli obleženi vojskem katolických feudálů z Plzeňska. Tři dny se bránili útokům a ostřelování. Přestože početní síla husitských obránců byla výrazně menší, podařilo se jim přes noc vyklouznout z obklíčení a ustoupit k Žatci. Místní lidé věřili, že samotná hora byla posvěcena Žižkovým odhodláním a že od té doby přináší ochranitelskou moc proti nepřátelům. Vypráví se, že v podzimních mlhách lze slyšet dunění husitských bubnů a hlasy modlících se bojovníků. Pomníček na jižní straně vrcholu tuto epizodu připomíná jako symbol husitské statečnosti.

Novověk a archeologické průzkumy

Od 19. století přitahoval Vladař zájem archeologů i hledačů pokladů. V průběhu 20. století zde proběhla řada výzkumů, které potvrdily význam hory jako jednoho z největších keltských oppid na území Čech. V posledních dekádách byla část areálu poškozena erozí a nelegálním sběrem artefaktů, ale díky ochraně rezervace se stav relativně stabilizoval.

Přírodní rezervace Vladař – přírodní zajímavosti

Přírodní rezervace Vladař má rozlohu přes 220 hektarů a chrání unikátní společenstva stepních a lesostepních stanovišť. Nacházejí se zde suché trávníky, přirozené dubohabrové lesy, kamenité svahy s rozvolněnou vegetací i mokřady kolem rašelinného jezírka. Tyto biotopy patří k nejcennějším v Karlovarském kraji.

Mezi vzácné a chráněné druhy rostlin zde patří:

  • Lilie zlatohlávek (Lilium martagon) – vzácná cibulovina s fialovorůžovými květy.

  • Vstavač kukačka (Orchis morio) – drobná orchidej s purpurovými květy, kdysi na Vladaři kvetly tisíce jedinců.

  • Hlaváč fialový (Scabiosa columbaria) – charakteristický druh teplomilných strání.


Ze živočichů tu najdete ještěrku obecnou, slepýše křehkého, užovku hladkou, řadu stepních motýlů a včel samotářek. V lesích hnízdí žluny, brhlíci, rehek zahradní i pěnice.

O péči o louky a řídké lesy se stará Pozemkový spolek Vladař ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody. Členové spolku pravidelně provádějí mozaikovou seč, aby se zabránilo zarůstání křovinami. Díky tomu se daří obnovovat populaci vstavače kukačky a dalších stepních rostlin. Každoročně probíhá monitoring druhového složení, dobrovolnické brigády na odstranění invazních dřevin a osvěta pro návštěvníky. Tento model péče je dnes uváděn jako příklad spolupráce mezi ochranáři, vlastníky a obcí.

10 zajímavých míst do 10 km

Památky

  1. Zámek Žlutice

  2. Zřícenina hradu Krasík

  3. Kostel sv. Petra a Pavla v Žluticích

  4. Žlutické městské hradby

  5. Barokní kaple sv. Jana Nepomuckého

  6. Socha Jana Žižky u kostela

  7. Kaplička ve Vladořicích

  8. Sýpka v Ratiboři

  9. Barokní dům č.p. 1 v Žluticích

  10. Sloup se sochou Panny Marie v centru Žlutic

Zajímavá místa

  1. Naučná stezka Vladař

  2. Vyhlídkové místo nad údolím Střely

  3. Muzeum Žlutice

  4. Stará sýpka s expozicí zemědělství

  5. Pamětní síň Josefa Jungmanna

  6. Žlutická radnice

  7. Expozice o husitských válkách

  8. Záhořické tůňky

  9. Žlutické pískovny

  10. Areál bývalého mlýna

Přírodní zajímavosti

  1. Rezervace Vladař

  2. Řeka Střela

  3. Mokřady u Vladořic

  4. Doubrava u Žlutic

  5. Kamenité stráně u Ratiboře

  6. Louky pod Vladařem

  7. Přírodní koupaliště Žlutice

  8. Výhled na Doupovské hory

  9. Stepní biotopy v okolí Vladaře

  10. Smíšené lesy nad Střelou