helmovka rýhonohá — Mycena polygramma

10.11.2020

Mycenaceae

Popis: klobouk o průměru 2-4cm je zprvu kuželovitě zvoncovitý, pak zvoncovitý s výrazným hrbolem; povrch je za sucha hedvábně lesklý, za vlhka trochu kluzký, až do středu rýhovaný, světle hnědý až šedohnědý, na středu někdy též tmavohnědý; okraj je ostrý, hladký, ve stáří někdy nahoru ohrnutý. Lupeny jsou široké, krátce připojené, bělavé až sedavé; ostří je hladké. Třeň je 4-10 cm dlouhý, 2-4 mm široký, válcovitý nebo na bázi ztloustlý a bíle plstnatý, často kořenující, výrazně podélně rýhovaný (někdy jen pod lupou), křehký, dutý, sedavý až šedohnědý, někdy se slabým růžově fialovým nádechem, nahoře jakoby bíle napudrovaný. Dužnina je tenká, bělavá až šedohnědavá; má slabou ředkvovou chut a slabou houbovou, ředkvovou až moučnou vůni.

Výskyt: roste v listnatých a smíšených lesích, na pařezech především listnáčů, ale i na zbytcích dřeva a surové hrabance.

Záměna: podélně rýhovaný třeň a ředkvová vůně i chuť jsou pro tento druh charakteristické.Zdroj: Velký atlas hub, Pavol Škubla, Príroda, 2007