Körnerův dub

03.08.2020

Pravděpodobně nejstarší památný strom na Karlovarsku nalezneme nedaleko Karlových Varů v obci Dalovice, na východním okraji zámeckého parku.

Tento zaručeně nejznámější památný strom v Karlovarském kraji řadí odborníci k šestici nejsilnějším dubům v České republice a jako jeden z mála stromů u nás byl navržen do mezinárodního katalogu zvlášť cenných stromů na zemi (Památné stromy Karlovarského kraje, J.Michálek, 2008). Körnerův dub, svým vzhledem připomínající sloní nohu, s několika málo kosterními větvemi dosahujících ctihodných rozměrů, je považován za nejkrásnější a patrně nejstarší památný strom v Západních Čechách, jehož stáří bylo odhadováno okolo tisíce let. I když toto stáří je poměrně nadneseno, i přesto se jedná o strom s úctihodnými parametry. Obvod kmene 887 cm (Lupínek, 2006), v literatuře je jako údaj uvedeno 857 cm.

Dub vyhlášen za památný strom dne 1. 3. 1981 na návrh Jana Evangelisty Chadta - Ševětínského.Körnerův dub získal svoje jméno díky básníku Karlu Theodorovi Körnerovi, který věnoval zdejším dubům, kterých v zámeckém parku bylo několik, báseň "Pět dalovických dubů" z roku 1810 kdy Karlovy Vary navštívil jako běžný lázeňský pacient. Na jeho počest zde od roku 1914 stojí jeho socha hledící právě na Körnerův dub.

V jeho bez pochyb staleté historii však postihlo Körnerův dub několik pohrom, asi největší 9. října 1985 kdy v dutině stromu vypukl požár, který dle literárních pramenů hořel v dutině stromu několik let. V současné době je stav Körnerova dubu velmi dobrý a to především náročnými dendrologickými postupy, kdy je strom trvale konzervován a zajištěn. Na dubu nalezneme několik epoxidových střížek zabraňujících vtékání vody do kmene, několik pevných vazeb a betonových plomb v patě kmenu. Okolo kmene byl vysazen keřový záhon a okolí vkusně upraveno.

Parametry Körnerova dubu:

Souřadnice WGS84: N50014´48.3´´ E012053´39.7´´Nadmořská výška: 404 m.n.m.Obvod kmene ( v 1,3 m): 887 cmVýška stromu: 18 mVýška koruny: 13 m Šířka koruny: 14 m