lakovka obecná — Laccaria laccata

26.10.2020

Hydnangiaceae - lanýžovcovité

Popis: klobouk 1-5 cm široký, nejprve sklenutý, později plochý až vmáčklý, velmi tenkomasý, často prosvítavý, růžově až masově zbarvený, někdy ale též červenavý, pokožka zprvu hladká a lysá, pak většinou trochu vločkatá nebo jemně šupinkatá a často rozpraskávající; okraj klobouku podvinutý, zvlněný až vroubkovaný. Lupeny přirostlé, řídké, mnohdy vidlené a s kratšími lupénky, růžové až masové, ve stáří často výtrusným prachem bíle poprášené. Třeň 5-10 x 0,2-0,6 cm, velmi tenký a zahnutý, někdy zploštělý nebo zkroucený, ve stáří často rourkovitě dutý, podobně zbarvený jako klobouk, na bázi většinou s bílou myceliální plstí. Dužnina masově zbarvená, dosti tuhá. Výtrusy 8-10 um, kulovité, ostnité; výtrusný prach bílý.

Výskyt: roste velmi hojně v listnatých a jehličnatých lesích, v parcích a na okrajích cest; červen až listopad.

Poznámky: jedlá, avšak nepříliš chutná. Pro kořennou chuť se dá dobře použít do polévek a omáček; tuhé třené jsou k jídlu nevhodné.

Možnosti záměny: jiné, rovněž jedlé lakovky se liší zbarvením. Pro méně znalé houbaře je nebezpečná záměna za jedovaté vláknice (Inocybe) a některé pavučince (Cortinarius).Zdroj: Atlas hub, Hans W. Kothe, Průvodce přírodou, IKAR, 1998