Mozartův dub v Drahovicích a další mohutnější nedaleko

03.08.2020

"Mozartův dub" - Quercus robur, roste na rozhraní staré vilové a nové panelákové zástavby v Mozartově ulici v Karlových Varech - Drahovicích. Kmen je mírně prohnutý, s výrazným kořenovým náběhem. Přibližně od výšky 4 metrů z kmene vyrůstá několik větví, ale teprve ve výšce asi 10 m se kmen větví do čtyř křivolakých kosterních větví, tvořících hustou, pravidelnou korunu.

Kmen i kosterní větve se jeví v dobrém zdravotním stavu. Obvod kmene je v knize "Památné stromy Karlovarského kraje" udáván 332 cm, já jsem v březnu 2011 naměřil 353 cm.

Kolem roku 1950 byl navazující úsek dnešní Mozartovy ulice teprve alejí mezi poli. Už tehdy bylo v této aleji několik stromů výrazně mohutnějších, pravděpodobně starších než ostatní. Dodnes se část aleje zachovala, včetně dalšího dubu, mohutnějšího než Mozartův dub. Roste proti rybníčku o 90m dál, směrem k ulici Lidická. Obvod jeho kmene je 385 cm, větví se už ve výšce kolem 3 metrů do 4 kosterních větví, které se vzápětí dále strmě rozvětvují. Kmen je zachovalý, ale prosychající konce větví byly před několika lety prořezány, některé prosychají dále.

Historický letecký snímek viz https://kontaminace.cenia.cz/ Šipkami je označen Mozartův dub i druhý velký dub.

Autor: Martin Zatloukal