pýchavka palicovitá — Lycoperdon excipuliforme

28.10.2020

Lycoperdaceae - pýchavkovité

Plodnice: je kyjovitá, palicovitá nebo hruškovitá, 7-20 cm vysoká, na horní kulovité části o průměru 3-8 cm pokrytá, zejména na vrcholu a kolem něj, drobnými opadavými zrníčky a malými ostny; zprvu bývá bílá, našedlá, potom žlutavá až hnědavá, ve stáří hnědá; sterilní třeň je obvykle válcovitý, někdy se směrem k bázi rozšiřuje, často je vrásčitý. Ve stáří se horní část rozpadává a zůstává pouze sterilní třeň.

Dužnina (teřich): je nejprve bílá, později žlutozelenavá, nakonec černohnědá, v mládí pórovitá a pružná, po dozrání výtrusů se mění na prach.

Výskyt: roste od nížin do hor na travnatých místech v lesích i mimo les, na lesních pasekách, loukách, pastvinách a vřesovištích.

Záměna: pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum) je menší a pokrytá bradavkovitými, snadno se odlamujícími ostny; pýchavka dlabaná (Lycoperdon utriforme) je větší, zavalitější, výrazněji kulovitá a na povrchu políčkovitě rozpraskávající; menší kyjovité plodnice lze zaměnit za některé další druhy pýchavek.Zdroj: Velký atlas hub, Pavol Škubla, Príroda, 2007