třepenitka maková — Hypholoma capnoides

22.10.2020

Strophariaceae - límcovkovité

Klobouk: 2-7 cm široký, v mládí polokulovitý, potom rozložený a většinou s tupým hrbolem, bledě žlutý, na středu též žlutohnědý nebo oranžově hnědý; okraj klobouku často se zbytky závoje. Lupeny přirostlé, nepříliš husté, avšak rovněž nikoli zřetelně řídké, zprvu běložluté, později kouřově šedé až šedofialové, "makové" barvy. Třeň 3-10 x 0,3-0,6 cm, válcovitý, velmi tenký, často zahnutý, dutý, pod kloboukem bělavý až běložlutý, na spodu žlutavý až hnědý, někdy skoro černý.

Dužnina: bělavá až bledě žlutá, ve třeni též hnědavá, v klobouku měkká, ve třeni většinou ztuha vláknitá.

Výtrusy: 8-9 x 4-5 um, elipsoidní, s klíčním pórem; výtrusný prach olivový až fialově hnědý.

Výskyt: roste velmi hojně v trsech na dřevě (především pařezech) jehličnanů, hlavně smrků a borovic; září až prosinec, avšak může se příležitostně vyskytnout i v časném jaru.

Poznámky: jedlá a chutná, avšak může být snadno zaměněna za jedovaté druhy třepenitek, takže nezkušení houbaři musí být při jejím požívání opatrní.

Možnosti záměny: velice podobná je jedovatá třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare) anebo slabě jedovatá třepenitka cihlová (Hypholoma sublateritium). Obě se liší od třepenitky makové hlavně jinoubarvou klobouku a lupenů.



Zdroj: Atlas hub, Hans W. Kothe, Průvodce přírodou, IKAR, 1998