troudnatec pásovaný — Fomitopsis pinicola

21.10.2020

Fomitopsidaceae - troudnatcovité

Plodnice: 10-30 cm široká, víceletá, v obrysu polokruhovitá, bokem ke dřevu přirostlá, s velmi tvrdou, voskovitou, hladkou kůrou, někdy s hrbolem, na povrchu vícebarevně zónovaná: u dřeva většinou šedá, dále následuje červenavá nebo červenohnědá zóna a konečně k okraji světlá, bělavá nebo žlutá přírůstová část; mladé exempláře jsou často nezónovaně bělavé nebo červenavé. Rourky vrstevnaté, bílé nebo žlutavé; póry okrouhlé, malé a též žlutavé, na místech po doteku hnědavé.

Dužnina: korkovitá a tuhá, krémově zbarvená až žlutavá; vůně lehce nakyslá.

Výtrusy: 6-9 x 3-5 um, podlouhle elipsoidní; výtrusný prach bílý.

Výskyt: roste většinou na oslabených nebo odumřelých jehličnanech, převážně na smrcích a jedlích (vzácněji též na listnáčích), v územích se smrkovými lesy hojně, jinde roztroušeně; celoroční.

Poznámky: nepoživatelný.

Možnosti záměny: lze jej zaměnit za lesklokorku ploskou (Oanoderma lipsiense), která se však liší hnědým výtrusným prachem a hnědou dužninou. Dřevově hnědou dužninu má také troudnatec kopytovitý (Fomes fomentaríus) ale ten roste hlavně na listnáčích. Totéž platí i pro ohňovec obecný (Phellinus igniarius), který má hnědé rourky a póry.



Zdroj: Atlas hub, Hans W. Kothe, Průvodce přírodou, IKAR, 1998