čihovitka masová — Ascocoryne sarcoides

27.10.2020

Leotiaceae - patyčkovité

Popis: plodnice 5-15 (20) mm široké, kulovité, opačně kuželovité až miskovité, pružně rosolovité, měkké, fialové nebo fialově červené.

Výskyt: vyrůstá velice hojně na podzim, ale i během mírných zim např. na řezné ploše pařezů, na pařezech a ležících kmenech listnáčů, zejména dubů, buků a bříz, ale i jedlí. Vyskytuje se ve dvou odlišných formách. Výše popsaná je tzv. perfektní forma, na níž se vytvářejí výtrusy. Na podzim často najdeme velké, rosolovité, mozkovitě zprohýbané útvary, tvořené z malých, nepravidelně laločnatých až lopatkovitých fialových plodnic. Je to tzv. imperfektní (konidiové) stadium; na plodnicích se vytvářejí nepohlavní výtrusy - konidie. Tato forma se nazývá Coryne sarcoides. Často najdeme obě formy vedle sebe. Vzhledem ke zbarvení a tvaru plodnice jsou jen obtížně zaměnitelné.

Záměna: perfektní formu lze snad někdy omylem považovat za rosoloklihatku čirou (Neobulgaria pura), která však má bělavou barvu. Podobná čihovitka větší (Ascocoryne cylichnium) vytváří větší plodnice a je vzácnější.Zdroj: Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier, Houby, AVENTINUM, 1999