hnojník obecný — Coprinus comatus

03.12.2020

Agaricaceae - pečárkovité

Popis: klobouk 5-10 cm vysoký a 2-5 cm široký, válcovitý, později kuželovitý nebo zvonkovitý, bílý, na středu často okrový až hnědavý, pokožka s hnědavými odstávajícími šupinami; okraj klobouku se ve stáří roztěká v inkoustovitou masu. Lupeny volné, velmi husté a dosti široké, zprvu bílé, pak růžové, ve stáří černě se roztékající. Třeň 10-15 x 1-1,5 cm, válcovitý, na spodu trochu ztluštělý, bílý, dutý; prsten bělavý, nízko posazený, volný, snadno mizivý. Dužnina bílá nebo lehce růžová, ve stáří černě se roztékající.Výtrusy 10-15 x 6-8 um, vejčité; tekutina s výtrusy černá.

Výskyt: roste hojně hlavně na půdách bohatých na živiny, jako na polích, lukách nebo pastvinách, ale také v zahradách a parcích; květen až listopad.

Poznámky: v mládí chutná jedlá houba, avšak použity mohou být jen ty exempláře, jejichž lupeny jsou ještě čistě bílé. Je považován za podezřelý, že ve spojení s alkoholem může vyvolat otravu (srov. antabusová reakce).

Možnosti záměny: hnojník obecný se podobá hnojníku inkoustovému (C. atramentarius), který roste na podobných místech, ale na klobouku nemá odstávající šupiny. Mnohem vzácnější hnojník význačný (C. alopecia = C. insignis) má bradavčité výtrusy a roste většinou na dřevě.